Teneryfa - pogoda, klimat i temperatura

Jeśli chodzą wam po głowie egzotyczne, słoneczne wakacje na Wyspach Kanaryjskich to z pewnością kierunek warty rozważenia.

Jak można zauważyć w poniższej charakterystyce klimatu na Teneryfie, nawet w styczniu temperatury są tu bardzo przyjemne, a letnie upały skutecznie łagodzi morska bryza.

 • Klimat równikowo-subtropikalny w połączeniu z wpływami chłodnego prądu kanaryjskiego sprawia, że pogoda na Wyspach Kanaryjskich jest optymalna: latem nie jest zbyt gorąco, a zimowa pogoda jest bardzo łagodna.
 • Roczne opady zależą od geograficznego położenia wyspy i maleją ze wschodu na zachód. Wahają się od 135 mm (Lanzarote), przez 426 mm (El Hierro) do 586 mm (La Palma).
 • Większość opadów, około 80%, przypada na miesiące zimowe.
 • Średnia temperatura roczna wynosi 20,8°C. Średnia temperatura stycznia, to 17,4°C, a sierpnia 24,7°C.

A oto jak wygląda sytuacja pogodowa na Wyspach Kanaryjskich na przestrzeni roku.

 • Styczeń – temperatura powietrza 21°C, wody 19°C. Na Teneryfie można zapomnieć o mrozach.
 • Luty – temperatura 22°C i możliwe trzy dni deszczowe w miesiącu. Bardzo deszczowo, jak na Gran Canarię.
 • Marzec - 23°C. Po opadach deszczu Fuerteventura pokryła się kwiatami. Warto zobaczyć ten widok, bo na tej wyspie prędko zniknie.
 • Kwiecień – temperatura jak zwykle ok. 24°C. Prawdziwy chłód można znaleźć w górach La Palma.
 • Maj – znowu 25°C, a w wodzie 19°C.
 • Czerwiec – jeśli ktoś oczekuje od pogody urozmaicenia, ten źle trafił na Kanary – znowu 25°C.
 • Lipiec – temperatura powietrza 27°C, wody 20°C. Pewne urozmaicenie w tę sielankową pogodę wnosi wiatr calima: może być nawet 40°C. Ale krótko.
 • Sierpień - 25°C i na pewno nie przyda się parasol.
 • Wrzesień – w Vaverde tylko 18°C, ale wystarczy zejść na południowe wybrzeże El Hierro, aby cieszyć się prawdziwym kanaryjskim klimatem.
 • Październik - 27°C, woda 22°C. Pora odwiedzić Park Narodowy na Lanzarote.
 • Listopad – jak zwykle 25°C.
 • Grudzień – w dzień 22°C, w nocy 16°C, woda 20°C – a może by tak zostać na Wyspach Kanaryjskich na stałe

Pogoda i klimat Teneryfy (na Wyspach Kanaryjskich)

Archipelag siedmiu głównych wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro oraz sześciu mniejszych leży między 27° i 29° szerokości geograficznej północnej, a więc w strefie klimatu równikowo-subtropikalnego. Takie położenie sprawia, że klimat jest tutaj przez cały rok bardzo przyjemny i nie bez powodu archipelag zyskał miano „wysp wiecznej wiosny”.

Chłodny prąd kanaryjski, część Golfstromu, wyrównuje temperatury, a pasatowe wiatry trzymają z dala gorące masy powietrza płynące z pobliskiej Sahary. Wyjątek stanowi jedynie układ pogody związany z calima – gorącym wiatrem pustynnym, kiedy suche, gorące powietrze niesie na wyspy drobny pył saharyjski.

Istnieje istotna zależność klimatu od topografii wysp. Północny pasat ma istotny wpływ na wysokie zachodnie wyspy, których regiony północno-wschodnie poprzez silne tworzenie się chmur nad górami są znacznie bardziej wilgotne i chłodne niż regiony południowe.

Zróżnicowanie klimatyczne na Teneryfie

Ponieważ na tych wyspach różnice wysokości w stosunku do powierzchni są bardzo duże, daje to wyraźne zróżnicowanie pionowe stref klimatycznych. Przechodzą one od suchych i gorących regionów przybrzeżnych, poprzez wilgotne i chłodne, a przez to często zalesione strefy, aż do chłodnych i suchych stref z częściowym klimatem wysokogórskim.

Mniejszy wpływ wywiera pasat na płaskie wschodnie wyspy Lanzarote i Fuerteventura, na których panuje powszechnie klimat arydalny (suchy). Poza tym na wszystkich wyspach na obszarach głębokich wąwozów i wysokich ścian skalnych istnieją mikroklimaty z ogromną różnorodnością roślin.

Zima na Teneryfie

Zasadniczo rozróżnia się suchą porę latem i porę deszczową w okresie zimowym. W przybrzeżnych regionach przeciętne temperatury rzadko przekraczają latem 25°C, a zimą wahają się wokół wartości 17°C.

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Copyright © 2013-2015 www.teneryfapogoda.pl
Uwaga: Dołożyliśmy wszystkich możliwych starań aby prezentowane dane pogodowe, na temat temparatury, opadów i wiatrów były pełne i wiarygodne, w żadnym jednak wypadku www.teneryfapogoda.pl nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych klimatycznych oraz pogodowych.