Ta największa wyspa archipelagu posiada klimat nadzwyczajnie przyjemny: przez okrągły rok można cieszyć się tutaj wiosenną pogodą. Przy temperaturach między 18°C i 22°C wiosną i 23°C do 30°C latem, szukający odpoczynku mogą czuć się świetnie w klimacie Teneryfy. 
Odpowiedzialność za ten niepowtarzalny klimat Teneryfy ponoszą dwa regulujące temperaturę czynniki: trwały prąd morski (prąd kanaryjski) i regularny północno-wschodni pasat.


Najbardziej ulubionym okresem wyjazdu na Teneryfę dla mieszkańców Europy Środkowej są miesiące od września do maja: przepiękna pogoda i miłe słońce na Teneryfie stanowią wspaniały kontrast dla klimatu Europy Środkowej.
Między czerwcem i sierpniem ukazuje pogoda na Teneryfie swoją suchą stronę; prawie w ogóle nie pada deszcz. Najczęściej opady występują w okresie zimowym. Jednakże latem też może zaskoczyć przelotny deszcz.

Temperatury powietrza w dzień oraz wody na północy Teneryfy są z zasady o kilka stopni Celsjusza niższe niż na południu wyspy, w okolicy Playa de las Americas. Klimat na północy jest nieco surowszy, kształtowany przez wiatry pasatowe atlantyckich niżów, które czasami przynoszą także opady i chmury.

 

 

Wierzchołek góry Teide dzieli klimat na wyspie na strefę północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Na północnym wschodzie chmury pasatowe są zatrzymywane przez wysokie góry i zmuszane do zejścia. Podczas schodzenia powietrze ochładza się i powstają opady deszczu. Masy powietrza, które przekroczyły wysoko położony Park Narodowy, spadają w doliny południowego wschodu jako suche, gorące powietrze. To jest właśnie przyczyna, dla której często się zdarza, że w północno-wschodniej części Teneryfy pada, podczas gdy na przeciwległym krańcu wyspy można opalać się na plaży. Szczególnie w miesiącach zimowych stanowi to wielką zaletę, kiedy mieszka się w południowo-zachodniej części wyspy.


Zimą klimat w górach może być czasem, w porównaniu z regionami przybrzeżnymi, zadziwiająco chłodny i deszczowy. Wahania temperatur i pogody między dniem i nocą, a także między latem i zimą są na dużych wysokościach zdecydowanie bardziej wyraziste, niż na wybrzeżu, na Costa Adeja. Także stare wilki morskie powinny w zimowych miesiącach zwracać uwagę na pogodę. Atlantyk jest o tej porze roku bardzo wzburzony i prowadzi mocne prądy głębinowe. Znawcy surfingu i żeglarstwa znajdują natomiast wysokie fale i optymalne warunki np. w El Medano.

Podsumowując można stwierdzić, że na Teneryfie przez cały rok panuje wiosna. Nie ma żadnych nieznośnych upałów, których na tej szerokości geograficznej można by oczekiwać, nie ma też chłodnych zim. Temperatury zarówno powietrza, jak i wody są wyrównane i przyjemne. Przelotne deszcze czynią z kolei tę wyspę zieloną i kwitnącą. Fascynujące jest też wejście na wierzchołek Teide, kiedy przed południem leżało się na piasku, a po południu ma się kontakt ze śniegiem.

Sprawdź jaka jest pogoda na Teneryfie

Wyspy Kanaryjskie